Victorie de infarct la Dubai! Simona Halep si-a luat revansa in fata Makarovei

20 Februarie 2015
932 Vizualizari | 1 Comentarii
Simona Halep
Ce meci teribil a avut Simona Halep in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Dubai. Tenismena romanca a învins-o pe Ekaterina Makarova, scor 6-3, 1-6, 7-5 si merge în semifinale dupa un joc superb, care a durat 2 ore si 7 minute. Simona Halep si-a respectat statutul de favorita si a învins-o pe rusoaica Makarova, scor 6-3, 1-6, 7-5. Halep a început bine meciul si a castigat primul set fara emotii.

În al doilea set, Makarova si-a îmbunatatit jocul, a pierdut doar un game si a profitat de greselile Simonei Halep, castigand cu 6-1. În setul decisiv cele doua au mers cap la cap, dar Halep a facut break la 4-3 si a servit pentru a castiga meciul. Makarova a luptat pana la capat si a facut rebreak. La scorul de 6-5 pentru ea, Halep a avut cinci mingi de break, salvate de Makarova, dar românca a reusit sa castige pana la urma. În semifinale, Simona Halep va evolua contra învingatoarei dintre Caroline Wozniacki si Flavia Pennetta. Halep (locul 4 WTA) le-a multumit spectatorilor pentru sustinere, imediat dupa ultimul schimb. În tribune au luat loc foarte multi români, care au încurajat-o pe reprezentanta noastra pe tot parcursul jocului.

"Multumesc! Am jucat bine, sunt foarte fericita ca am câstigat. Sunt o luptatoare pe teren si ma bucur de acest turneu, e foarte frumos aici si ma simt excelent. Sunt multi români în tribuna, vreau sa va multumesc si va astept si mâine. Eram putin emotionata, nu este usor sa închizi un meci. M-am simtit un pic obosita la final, dar am ramas concentrata la fiecare punct si în final am reusit. Ma astept la un meci dificil în semifinale, indiferent cine va fi adversara mea. Voi juca în semifinale la Dubai pentru prima data si voi încerca sa câstig", a spus Halep.

Halep o conduce acum cu 2-1 la meciurile directe pe Makarova (26 ani), numarul 9 mondial si cap de serie nr. 6 la Dubai, dupa ce Simona s-a impus cu 6-1, 7-6 (6) si în primul duel, desfasurat în 2013, la New Haven, în sferturile de finala.

Românca si-a asigurat un cec de 113.850 dolari si 350 de puncte WTA, iar în penultimul act la Dubai o va întâlni pe învingatoarea dintre daneza Carolina Wozniacki (a treia favorita) si italianca Flavia Pennetta (cap de serie nr. 10). Halep si Wozniacki sunt la egalitate la duelurile directe, 1-1, în timp ce cu Pennetta bilantul este net defavorabil, 0-3.