Victorie de senzatie pentru baschetbalistii Politehnicii

14 Aprilie 2011
1042 Vizualizari | 0 Comentarii
Baschetbalistii ieseni nu au avut nici o sansa la Targu Jiu
• Energia Rovinari – Politehnica Iasi 86-90 (27-39, 24-13, 21-20, 14-18), in prima partida a play-out-ului Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin a Politehnicii Iasi a reusit o victorie de senzatie, in deplasare cu Energia Rovinari, in primul meci din play-out-ul Diviziei A.
Considerati invinsi dinaintea partidei de toata lumea, jucatorii lui Costel Moscalu au facut o partida fantastica la Targu Jiu si au castigat cu scorul de 90-86 (39-27, 13-24, 20-21, 18-14). Acesta este primul joc dintre cele cinci care se vor disputa intre cele doua echipe in aceasta faza a play-out-ului (se va juca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri, trei jocuri la Targu Jiu si doua la Iasi).
Astazi, de la ora 19.00, tot la Targu Jiu se va disputa al doilea meci, iar partidele trei si patru se vor disputa la Iasi, duminica si luni. In primul meci, iesenii au inceput fantastic si dupa primul sfert conduceau deja cu 39-27. Treziti din pumni, gorjenii au revenit in meci in sfertul al doilea, pe care l-au castigat cu 24-13, iar la pauza mare Politehnica avea un avantaj de un punct, scor 52-51. Cele doua echipe au mers cap la cap si in sfertul trei, castigat tot de gazde, cu 21-20, astfel ca inainte de ultimele zece minute, iesenii erau la egalitate cu Energia Rovinari, scor 72-72. Dawson si compania au fost mult mai atenti in defensiva in ultimul sfert si s-au impus la final cu 90-86, producand o surpriza uriasa.
Punctele iesenilor au fost marcate de jucatorii: Dawson – 29p. (4 recuperari si 9 asisst-uri), M. Nicolae – 14p., Kabengele – 14p., McCullogh – 14p., D. Anghel – 14p., Hurjui – 3p., Amarghioalei – 2p.
De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai Energiei Rovinari au fost: Troupe – 19p., Bigus – 18p., Darby jr. – 16p., Mocanu – 13p., Nikolic – 10p.

Page time :0.1462 (s) | 34 queries | Mysql time :0.016338 (s)