Victorie degeaba pentru ACSMU Poli

11 Aprilie 2011
1781 Vizualizari | 0 Comentarii
Poli Iasi a obtinut o victorie frumoasa la Deva
• Muresul Deva - ACSMU Politehnica Iasi 2-3 (1-1), in etapa 21 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal • Desi au fost condusi cu scorul de 1-0 inca din startul meciului, iesenii au revenit si s-au impus la final, cu 3-2 • Pentru Poli au marcat Kamara si Ghiceanu, de doua ori • Ghiceanu a fost eliminat in minutul 84 pentru cumul de cartonase galbene • Etapa viitoare, in Copou, va veni CSM Ramnicu Valcea • Dupa rezultatele din etapa 21, iesenii au ajuns la 10 puncte de promovare

Dupa doua esecuri consecutive si cu un lot remaniat in care si-au facut loc in primul unsprezece 7 jucatori care nu au implinit inca 22 de ani, echipa de fotbal ACSMU Politehnica Iasi a invins in deplasare pe Muresul Deva, cu scorul de 3-2 (1-1).  Meciul nu a fost insa deloc usor pentru echipa din Copou, care a inceput slab partida de la Deva.
In minutul 3, fundasul central Sergiu Muth (care in meciul de etapa trecuta cu FC Bihor a gresit la ambele goluri ale oradenilor) l-a faultat in careu pe Melcea, arbitrul Dragos Teodor a acordat penalty, iar Borza a facut 1-0. Totusi, desi au primit gol foarte repede, iesenii au revenit in meci si in minutul 30, Herghelegiu a centrat de pe partea stanga, in fata portii, iar Kamara a reluat simplu din 4 metri si a egalat scorul pe tabela de marcaj. In repriza a doua, devenii, care nu au pierdut decat doua partide in acest campionat pe teren propriu, s-au aruncat in atac, dar Poli a facut un meci inteligent si exact in aparare si a replicat taios pe contraatac. La 9 minute de la reluarea jocului, Claudiu Tudor, capitan in meciul de sambata, a miscat mingea pentru Ghiceanu, la o lovitura libera de pe 20 de metri, iar jucatorul adus de la Botosani a inscris cu un sut frumos in dreapta portarului. Iarasi s-au aruncat gazdele in atac, dar tot baietii lui Adrian Falub au punctat pe contraatac, in minutul 81, cand acelasi Ghiceanu a inscris pentru 3-1, impingand in plasa din 8 metri, o minge respinsa de portarul Muresului Deva. Cel mai bun jucator al iesenilor in meciul de la Deva, Ghiceanu, nu a mai terminat jocul in teren, fiind eliminat in minutul 84, pentru cumul de cartonase galbene. Pana la urma, profitand si de omul in plus, au mai inscris si devenii o data prin Dirvaru, in ultimul minut al prelungirilor, dar Poli a castigat cu 3-2. Etapa viitoare, sambata, 16 aprilie, ACSMU Poli Iasi va juca acasa cu formatia CSM Ramnicu Valcea. In pofida acestui succes, obtinut pe terenul unei echipe care pierde greu acasa, iesenii nu au prea multe sanse de promovare in Liga I. Dupa partidele din etapa a 21-a, lupta pentru promovare pare ca se va da între echipele care formeaza, în acest moment, podiumul Seriei a doua, toate avand cate 40 puncte, fiind despartite doar de golaveraj: Petrolul Ploiesti, Vointa Sibiu si FC Bihor Oradea. In plus, atat Petrolul, cat si Vointa Sibiu au un meci mai putin disputat, astfel ca cele doua formatii, devin principalele favorite la promovarea in prima divizie. ACSMU Poli Iasi are 33 de puncte si joaca peste doua etape, in deplasare, cu Petrolul Ploiesti. La finalul jocului, antrenorul Adrian Falub nu a putut sa uite de cele doua infrangeri consecutive de la Slatina si cu Bihorul si a recunoscut ca iesenii mai au sanse mici la promovare. "Am obtinut o victorie meritata zic eu, dupa cum s-a jucat. Avem in continuare probleme in defensiva si asta s-a vazut si in partida de la Deva. Chiar daca am castigat nu pot uita ca am pierdut incredibil doua jocuri la rand, cu Slatina si cu Oradea si acum mai avem doar sanse matematice de promovare in prima liga. Trebuie sa fim constienti si sa recunoastem ca ne va fi foarte greu sa mai intram in prima liga. Tocmai de aceea, vreau sa urgentam reconstructia echipei pentru a fi cat mai pregatiti in sezonul viitor", a recunoscut Falub.

Muresul Deva: D. Pîrvu - Al. Petresc, Dosan, Perde, I. Cîmpean - Furdean, Satmar (cpt.), C.Suru, Borza - Melcea, Dîrvaru
Rezerve: Lipitor, Bogman, Al. Dan, Golgut, R. Stan, Oct. Dragan, T. Coca. Antrenor: Constantin Olariu

ACSMU Poli Iasi: Alexeev - Al. Cretu (Panc), Sg. Muth, Fl. Patrascu, Siminic -  Herghelegiu (Alexandru Marin), Cl. Tudor (cpt.), Badic, Liuba - Ghiceanu, Kamara (Tanasa).
Rezerve: Anghelache, M. Panc, M. Tanasa, R. Danciu, Al. Marin , Avramia, M. Florea. Antrenor: Adrian Falub