Victorie dramatica in fata Ucrainei, la Mondialele de tenis de masa

28 Martie 2012
503 Vizualizari | 0 Comentarii
elizabeta samara
Romania a învins dramatic Ucraina cu scorul de 3-2, miercuri, în ultimul meci din Grupa A la Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Dortmund (Germania) şi va juca în turneul pentru locurile 1-12.

Romania a condus cu 1-0, după ce Daniela Dodean a învins-o pe Gana Gaponova cu 3-1 (14-12, 10-12, 11-8, 11-7), dar Ucraina a restabilit egalitatea în urma victoriei dramatice a Margaritei Pesoţka în faţa Elizabetei Samara, cu scorul de 3-2 (9-11, 10-12, 16-14, 11-9, 11-1). Bernadette Szocs a adus din nou în avantaj echipa antrenată de Viorel Filimon, prin succesul cu 3-2 (9-11, 11-8, 3-11, 11-8, 11-9) în disputa cu Tatiana Bilenko. Pesoţka a adus un nou punct pentru Ucraina, după 3-2 (11-9, 9-11, 11-4, 15-17, 15-13) cu Dodean, dar a salvat mai multe mingi în setul patru, şi a irosit mingi de meci în setul cinci. Samara a tranşat disputa, prin victoria cu 3-0 (11-9, 11-8, 11-8) în faţa ucrainencei Gaponova.

Tot miercuri, Romania fusese învinsă de China cu 3-0.

In clasamentul final al grupei, China a ocupat primul loc cu 10 puncte, urmată de Romania, 9 p, Ungaria, 7 p, Ucraina, 7 p, Belarus, 7 p, SUA, 6 p.

Primele trei clasate vor evolua în turneul pentru locurile 1-12, China fiind calificată direct în sferturile de finală.