Victorie fara stralucire! CSMS Iasi este mai aproape cu un meci de cupele europene

10 Mai 2016
1401 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii de la CSMS Iasi viseaza in continuare la o calificare istorica in cupele europene. Aseara, jucatorii lui Nicolo Napoli au obtinut un nou succes in deplasare, scor 2-1, pe terenul lui FC Voluntari, in etapa 10 din play-out. Liga 1 s-a reluat dupa tragedia de vineri seara cu un meci din zona playout intre FC Voluntari si CSMS Iasi, un meci decis inca din primele 45 de minute si incheiat cu victoria oaspetilor, scor 2-1.

Andrei Cristea a deschis scorul in minutul 33 dintr-un penalty pe care tot el l-a obtinut intr-un duel cu Tiru. Acesta s-a impiedicat de adversarul sau si a cazut peste Cristea. Cinci minute mai tarziu oaspetii isi majorau avantajul printr-un autogol de cascadorii rasului. Intr-o prima faza Bornescu a respins in extremis sutul lui Cristea. Mingea a ajuns la Maftei si mingea sutata de acesta a fost deviata nefericit de Barna in propria poarta. In ultimul minut al primei reprize gazdele au redus din diferenta prin Adrian Balan, jucator care a transformat impecabil o lovitura libera din marginea careului. Jocul a scazut in intensitate in partea secunda, iar cei de la Voluntari s-au apropiat rar de poarta lui Grahovac in tentativa de a restabili egalitatea. Balan cu un sut pe langa poarta a semnat cea mai importanta ocazie a partii secunde. Voluntari ramane pe loc de baraj in urma acestei infrangeri si se poate vedea la cinci puncte de Concordia Chiajna, daca rivala din Ilfov invinge marti pe FC Botosani. De cealalta parte, CSMS Iasi pune in continuare presiune pe CSU Craiova in lupta de la distanta pentru primul loc in playout. Pana la finalul sezonului, CSMS mai are de disputat 4 partide, dintre care 2 acasa, cu Concordia Chiajna si FC Botosani, si tot atatea in deplasare la CSU Craiova si ACS Poli Timisoara.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Am facut un meci foarte bun in prima repriza. Am marcat de doua ori si apoi dupa pauza, am intrat in jocul lor. Au jucat cu mingi lungi  pe atacanti si ne-a fost greu sa ne facem jocul. Oricum, este bine ca am castigat si cred eu ca am facut pasul decisiv pentru a evita retrogradarea si barajul. De acum, avem o saptamana la dispozitie sa ne gandim la ultimele patru partide din acest sezon. Onduku nu a jucat pentru ca este accidentat”

Andrei Cristea, jucator CSMS Iasi: ”Mi-as dori foarte mult pentru acest oras minunat care este Iasul sa joace in cupele europene. Cred ca am facut un joc bun astazi, am marcat repede doua goluri si apoi am facut un meci de asteptare. Am fost nervos la iesirea de pe teren, pentru ca orice fotbalist isi doreste sa joace cat mai mult sa marcheze cat mai mult”

FC Voluntari: Bornescu– Filipov, Tiru, Spahija, Barna ('34 Enceanu) – Maftei – Rus, Achim, Vodut - Balan, Tudorie ('65 Monakana, '82 Capatana). Antrenor: Sorin Popescu. .

CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Frasinescu, Ciuca, Badic – Bole, Mitic, V. Gheorghe ('88 Enescu), Llullaku ('80 Viveiros) – Cristea ('71 Cretu), Golubovic.  Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitri: Marcel Bârsan – Mircea Orbulet, Mircea Grigoriu.

Cartonase galbene: Voicu, Badic / Tudorie, Achim, Taru, Enceanu