Victorie superba! Simona Halep s-a calificat in semifinale la Shenzhen

9 Ianuarie 2015
869 Vizualizari | 1 Comentarii
Simona Halep 1
Simona Halep a jucat ieri dimineata primul meci televizat în România din 2015. Principala favorita a turneului de la Shenzhen (China) s-a impus în minimum de seturi în confruntarea din sferturile de finala.

Ocupanta locului 3 WTA a învins-o cu 6-3, 6-3 pe Aleksandra Krunic (84 WTA), la capatul unui meci care a durat o ora si 4 minute. Simetria a fost cuvântul de ordine în duelul adjudecat de Simona: ambele seturi s-au încheiat cu acelasi scor, au avut aceeasi durata (32 de minute), iar desfasurarea lor a fost aproape identica. Halep a început în forta, atât în actul inaugural, cât si în cel secund, a condus rapid cu 2-0 si 3-1 si a pus stapânire pe joc.

Într-un singur moment a avut emotii - la 3-1 în setul secund a avut o scadere în evolutie, iar Krunic si-a adjudecat doua game-uri la rând la 0. Ajunsa la 3-3 în actul al doilea, Halep si-a crescut nivelul jocului si nu a mai cedat niciun game. Jocul sau a fost unul complet, cu lovituri foarte bune de backhand si forehand, iar serviciul a fost si el la cote înalte. 63% a fost procentajul pe prima minge, reusind sa câstige 24 dintre cele 35 de astfel de puncte.

Dupa victoria cu 6-3, 6-3, Simona Halep s-a calificat în semifinalele editiei din acest an de la Shenzhen, unde o va întâlni pe reprezentanta gazdelor, Saisai Zheng. Asiatica este clasata pe locul 97 WTA si a ajuns în penultimul act dupa victoria în trei seturi (3-6, 7-6, 6-2) cu Zarina Diyas. În semifinale, ea a bifat prima confruntare directa din cariera cu Halep. Partida va avea loc pe terenul central din Shenzhen Longgang Tennis Center, cu o capacitate de 4.000 de locuri.

Organizatorii au anuntat ca meciul se va disputa cu casa închisa. La finalul meciului care a durat putin peste o ora, Halep a oferit un scurt interviu pe teren, în care a vorbit despre competitia din China: "Este primul turneu al anului pentru mine, ma bucur ca sunt în semifinale. Ma simt foarte bine aici la Shenzhen, sunt pentru prima data aici. Multumesc publicului care a venit sa vada acest meci", a declarat Simona Halep, care a incercat sa se dea bine si pe langa publicul chinez, inaintea meciului cu favorita gazdelor. "Sper ca publicul sa fie de partea mea si mâine", a spus, râzând, tenismena romanca.