VIDEO! Alex Maxim a revenit în forta la Stuttgart! Romanul a fost decisiv în victoria cu 2-0 în fata lui Braunschweig

22 Septembrie 2016
604 Vizualizari | 0 Comentarii
Stuttgart a reusit a patra victorie în Zweite Bundesliga si a urcat pâna pe locul doi în clasament, dupa victoria de azi, scor 2-0, în fata lui Braunschweig. Alexandru Maxim a fost titular si integralist si a reusit o pasa de gol pentru Sunjic, la un corner executat perfect.

Maxim a avut un început mai greu de sezon în liga a doua germana, cu doar 370 de minute jucate, în sapte meciuri. Lipsa de minute i-a iritat pe fanii echipei, iar dupa demisia lui Jos Lukuhay, secundul sau, Olaf Janssen, a fost instalat pe banca, iar Maxim a rasplatit asteptarile.

Românul a contribuit la deschiderea scorului, în minutul 18, când i-a dat o pasa de gol, din corner, lui Sunjic, care l-a executat pe portarul advers cu o lovitura de cap. Stuttgart s-a desprins în minutul 64, prin Grosskreutz, care a marcat pentru 2-0, scor care avea sa se pastreze pâna la finalul celor 90 de minute.

Stuttgart a urcat pe locul secund în Zweite Bundesliga, a acumulat 12 puncte si se bate pentru revenirea pe prima scena a fotbalului german. În acest sezon, în tricoul svabilor, Maxim a marcat un gol si a oferit doua pase de gol, dupa sapte meciuri.