VIDEO! Chipciu, dezolant! Ex-stelistul, integralist la Anderlecht, a fost eliminat de Rostov în preliminariile Ligii

6 August 2016
444 Vizualizari | 0 Comentarii
FK Rostov este în acest moment o palarie prea mare pentru noul Anderlecht si pentru Alex Chipciu. În plin proces de reconstructie, multipla campioana a Belgiei n-a avut aproape nici o sansa, miercuri seara, în fata vicecampioanei Rusiei: 0-2 pe teren propriu, dupa 2-2 în tur. Esec conturat în nici macar o ora si echivalent cu retrogradarea violetilor din Liga în play-off-ul Europa League.

Ca si la Rostov, în prima mansa, Chipciu a avut viata grea cu apararea compacta a rusilor. A început bine, cu o centrare irosita însa de Sylla (4). Apoi s-a mai vazut în minutul 22, combinatie de efect cu Tielemans, iar dupa socul deschiderii scorului (Noboa, 27), abia în finalul primei parti, cu un serviciu pentru acelasi Tielemans (42). Sutul acestuia, de la 11 metri, a fost însa deviat de portarul advers în corner. Putea fi 1-1. Anderlecht a primit lovitura de gratie la nici doua minute de la reluare: Azmoun, 0-2. Iar Chipciu si colegii sai au depus armele. Definitiv.