VIDEO! Echipa lui Contra, "distrusa" in Liga Campionilor Asiei. Cea mai mare infrangere din cariera de antrenor

24 Aprilie 2015
436 Vizualizari | 0 Comentarii
Înfrângere la scor pentru Guangzhou R&F în Liga Campionilor Asiei. Echipa lui Cosmin Contra a pierdut pe teren propriu, scor 0-5, în fata campioanei en-titre din Japonia, Gamba Osaka. Guangzhou R&F avea sansa sa urce pe locul 2 în Grupa F a competitiei, însa înfrângerea drastica i-a trimis pe chinezi pe ultimul loc, fara sanse de a se mai califica în fazele eliminatorii.

Învinsi în tur de trupa lui Contra, scor 2-0, japonezii au început bine meciul si au deschis scorul din minutul 14, prin Patric. Finalul de repriza a fost dezastruos pentru Guangzhou, goalkeeper-ul Liu Dianzuo fiind învins de alte doua ori (Abe '43 si Patric '45), pentru un 0-3 aproape imposibil de întors în repriza secunda. Iar chinezii au cazut total în partea a doua a meciului, nu au putut reveni pe tabela si au mai primit doua goluri care au dus scorul la un usturator 0-5.

Înfrângerea cu 5-0 este cea mai clara din scurta cariera de antrenor a fostului fundas dreapta, care mai suferise o înfrângere la scor când se afla pe banca Petrolului, în fata lui Swansea, într-un meci din play-off-ul Europa League, sezonul 2013-2014. Atunci, trupa din Premier League a trecut de "lupi" cu 5-1. Dupa 5 etape, Guangzhou R&F ocupa locul 4 în Grupa F, cu 4 puncte.