VIDEO FABULOS! Goalkeeperul marcator! Era rezerva, dar a intrat si a marcat superb

9 Februarie 2015
492 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu doar opt jucatoare pe foaia oficiala, dintre care trei junioare, Viborg a pierdut clar pe terenul lui Larvik, scor 18-31, în Grupa Principala 2 din aceasta editie a Ligii Campionilor. În ultimele 17 minute, Viborg a jucat cu Rikke Poulsen, portarul de rezerva, pe extrema dreapta, dupa eliminarea lui Lyksborg.

Doua dintre cele mai titrate echipe de handbal din Europa - Larvik si Viborg - se întâlnisera de zece ori pâna sâmbata seara, danezele reusind sa câstige opt partide, dominând clar întâlnirile directe. Doar ca norvegiencele erau mari favorite în meciul din grupa lui HCM Baia Mare din Liga Campionilor! Problemele financiare ale lui Viborg, la care se adauga accidentarile suferite de jucatoare în acest sezon, se dovedesc decisive, mai ales dupa ce danezele le-au convins pe veteranele Henriette Mikkelsen (34 de ani - extrema stânga) si Heidi Astrup (42 de ani - centru) sa revina pe teren pentru meciurile din Liga. Însa niciuna nu a evoluat în esecul usturator aplicat de Larvik, scor 31-18!

Motivele din spatele înfrângerii sunt, însa, fabuloase! Din cauza unei raceli care a lovit echipa daneza, Viborg nu a putut conta pe mai multe titulare, printre care si Rikke Skov sau Louise Burgaard.  Iar la meci, danezele nu au avut pe foaie decât opt jucatoare! Mai mult, trei dintre ele - Mikkelsen (18 ani), Andreassen (18 ani) si Paulsen (17 ani) - nici macar nu si-au terminat junioratul. Iar în conditiile în care Lyksborg a primit cartonas rosu în minutul 43, Christian Dalmose, antrenorul lui Viborg, a fost obligat sa o introduca pe Rikke Poulsen, al doilea portar al echipei, pe extrema dreapta. Obligata de arbitrii partidei sa îsi schimbe pantalonii de portar cu un sort, goalkeeperul danez s-a conformat si, pâna la urma, a intrat în teren. Si, surprinzator, Poulsen a reusit chiar si un gol, lobând-o excelent pe Hasanic, goalkeeperul lui Larvik. Norvegiencele conduc clar grupa, cu 12 puncte, dupa 6 victorii, fiind deja calificate în sferturi. Viborg (5 puncte), e pe locul 3.