VIDEO! Fazele pe care Iordanescu trebuie sa le vada neaparat! Florentin Matei, ONE MAN SHOW in Croatia

17 Martie 2016
323 Vizualizari | 0 Comentarii
Florentin Matei (22 de ani) devine, încet dar sigur, unul dintre cei mai buni jucatori de la HNK Rijeka, formatie la care s-a transferat în aceasta iarna de la Volyn Lutk. Marti, mijlocasul român a fost din nou decisiv si a avut nevoie de doar 15 minute pentru a crea faza din care s-a deschis scorul si pentru a înscrie un gol superb.

Dupa trei pase decisive în ultimele patru partidei, Matei si-a continuat forma buna si în turul semifinalelor Cupei Croatiei, contra lui Slaven Belupo, iar dupa doar 15 minute românul putea fi declarat deja cel mai bun om de pe teren. În minutul 10, fotbalistul crescut în Ghencea a creat faza din care echipa sa a deschis scorul: a reusit o preluare de senzatie, o combinatie frumoasa cu un coechipier, apoi a pasat în fata portii, de unde Bezjak a deschis scorul.

La cinci minute distanta, Matei a bifat o premiera în tricoul croatilor si a marcat primul gol de la transferul la Rijeka. O minge primita de la un coechipier l-a gasit liber în flancul stâng, suficient pentru ca totul sa se transforme într-un gol de senzatie. Decarul a preluat mingea, a depasit în viteza un adversar, a intrat în careu si a finalizat superb, fara sanse pentru portarul advers.

În minutul 67, Matei a fost înlocuit, iar la trei minute echipa sa a primit gol. Totusi, Rikeka a câstigat prima mansa a semifinalelor Cupei Croatiei, 2-1 cu Slaven Belupo, si are prima sansa la calificarea în finala.