VIDEO! Gest superb al lui Buffon în momentul în care tot stadionul a început sa huiduie imnul Germaniei

17 Noiembrie 2016
417 Vizualizari | 0 Comentarii
Italia si Germania s-au întâlnit la Milano, într-o partida amicala ce a reprezentat ultimul meci jucat de cele doua formatii în acest an. Fanii gazdelor n-au uitat confruntarea din urma cu nici cinci luni, din sferturile Euro 2016, când elevii lui Joachim Low s-au calificat  în semifinale dupa un meci dramatic, decis abia dupa executarea loviturilor de departajare (1-1 în timpul regulamentar si dupa prelungiri), iar în momentul intonarii imnului Germaniei au început sa huiduie.

Situatia a fost salvata însa de capitanul Squadrei Azzurra, Gianluigi Buffon, care a început sa aplaude în momentul în care a sesizat ca fanii italieni fluierau, iar gestul legendarului portar a fost preluat si de colegii sai. Partida Italia - Germania s-a încheiat si de aceasta data la egalitate, scor 0-0. În vârsta de 38 de ani, Buffon a strâns la meciul cu Germania cea de-a 167-a selectie pentru nationala Italiei si a egalat astfel recordul european pentru cele mai multe selectii detinut pâna acum de spaniolul Iker Casillas. Buffon a jucat în prima repriza a partidei, fiind înlocuit la pauza de Gianluigi Donnarumma (17 ani).