VIDEO! Inceput excelent de sezon pentru Maxim. A marcat în prima etapa din 2.Bundesliga

10 August 2016
321 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandru Maxim a început cu gol noul sezon din Bundesliga 2. Internationalul român a punctat în disputa cu St. Pauli din prima etapa a ligii a doua din Germania. Partida disputata pe Mercedes-Benz-Arena în fata a 60.000 de specatori s-a încheiat cu victoria lui Vfb, scor 2-1.
St Pauli a deschis scorul în prima repriza. Formatie pregatita de Ewald Lienen, tehnician care activat si în Liga 1 la Otelul Galati, a marcat prin Bouhaddouz, dupa o pasa a lui Picault. Acesta a fost de altfel si scorul pauzei.

Stuttgart a condus ostilitatile în partea secunda. Desi a fost lasat pe banca de rezerve de antrenorul Jos Luhukay în primele 45 de minute, Alexandru Maxim si-a pus decisiv amprenta pe jocul lui Stuttgart din repriza a doua. Mijlocasul de 26 a reusit golul egalizator al svabilor în minutul 67, dupa o cursa personala pornita de la centrul terenului, dupa o lansare a lui Gentner.

Maxim a contribuit din plin si la golul victoriei, marcat de Genter în minutul 87. Intarnationalul român a primit o minge aproape de linia de corner, în partea stânga a ofensivei svabilor, a fentat un adversar si a scos la marginea careului de 16 metri pentru sutul lui Terodde. Mingea trimisa de atacantul lui Stuttgart a fost deviata în poarta de Genter.