VIDEO INCREDIBIL! Ciprian Marica a înviat sambata la Schalke

30 Ianuarie 2012
1191 Vizualizari | 0 Comentarii
La întîiul meci ca titular în acest campionat, atacantul român a reusit primele sale doua goluri pentru ”mineri”, contribuind decisiv la rasturnarea rezultatului de dupa pauza. În sfîrsit, s-a trezit si Marica din îndelunga hibernare! Titularizat aseara, în premiera în acest campionat, Ciprian a profitat din plin de absenta lui Raul, accidentat, dar si de sansa oferita de antrenorul Stevens. Atacantul român, care nu adunase decît 119 minute în 12 partide bifate din postura de rezerva, a reusit primele doua goluri în actuala Bundesliga. Dupa ce punctase în Europa League, la 3-0 cu Maccabi, Marica a ajutat-o pe Schalke sa întoarca rezultatul (4-1) la Koln.
Destul de activ si în prima repriza, Ciprian s-a dezlantuit dupa pauza. Întîi, a egalat în minutul 60, marcînd cu capul din 5 metri, dintre Mckenna si Geromel. Apoi, la fel de inspirat si pe faza, a fost la locul potrivit si momentul potrivit (72) ca sa trimita în plasa mingea revenita din bara la "capul" lui Huntelaar. Iar în final, Marica i-a pasat în careu lui Draxler, care a scos penaltyul transformat de Huntelaar: 3-1. Datorita lui Ciprian, Schalke se mentine în frunte, la egalitate de puncte (40) cu Bayern si Dortmund, si spera tot mai mult la titlu.