VIDEO INCREDIBIL! Swindon, din liga a patra, a trecut în Cupa de Wigan!

9 Ianuarie 2012
825 Vizualizari | 0 Comentarii
Cea mai mare surpriza din aceasta etapa a Cupei Angliei a fost realizata de Swindon Town, grupare din League Two. Baietii lui Paolo Di Canio au învins prim-divizionara Wigan Athletic, dupa ce oaspetii au condus cu 1-0! Partida dintre Swindon Town si Wigan a început prost pentru Di Canio: oaspetii au obtinut un penalty cu 10 minute înainte de pauza, prin McManaman. Watson a tintit doar bara, dar acelasi McManaman a fost pe faza si a trimis în plasa portii (35). Doar cîteva minute mai tîrziu, Swindon a reusit egalarea, prin  Connell (40): lovitura de cap imparabila, fara sperante pentru Ali Al-Habsi. Repriza secunda l-a adus pe teren si pe cehul Magera, fost jucator la Poli Timisoara. La zece minute dupa ce acesta a patruns pe gazon, Swindon a preluat avantajul, sutul lui Matt Ritchie fiind deviat în poarta de veteranul Benson: 2-1! Acesta avea sa fie si scorul final, motiv de mîndrie pentru Paolo Di Canio. "Baietii mei merita ceva de la club pentru ce au reusit astazi. Poate nu o statuie, dar macar o placa, pe care sa fie însiruite numele lor", a punctat tehnicianul italian.