VIDEO! Onoare japoneza. Putea inscrie, dar a urmarit mingea 30 de metri pentru a fi sigur ca un coleg va da gol

4 Aprilie 2015
637 Vizualizari | 0 Comentarii
Un gest mai rar întâlnit pe terenul de fotbal a atras atentia în timpul amicalului dintre Japonia si Uzbekistan, disputat la Chofu, în fata a zeci de mii de spectatori. Nationala nipona s-a impus cu 5-1, oferindu-i lui Vahid Halilhodzic un start de mandat perfect pe banca asiaticilor. Cel mai frumos gol a fost cel reusit de Aoyama (7), care a deschis scorul, dar faza cea mai spectaculoasa a avut loc în minutul 79, când era deja 2-0 dupa reusita lui Okazaki (54). În acel minut 79, Shibasaki si un coleg au scapat pe contraatac, iar Shibasaki a sutat puternic spre poarta, atunci când a vazut ca portarul Turaev a iesit dintre buturi.

Mingea "catapultata" de japonez se îndreptata spre plasa, iar fundasii uzbeci au facut eforturi disperate pentru a împiedica golul. Shibasaki a avut noroc ca unul dintre coechipierii sai a însotit balonul în drumul spre gol, pentru a fi sigur ca aparatorii adversi nu vor putea interveni. Acesta din urma putea înscrie cu o atingere simpla, dar nu a vrut sa-i rapaeasca lui Shibasaki bucuria celui de-al 3-lea gol marcat în tricoul echipei nationale. Partida s-a terminat 5-1.