VIDEO! Pantilimon a luat trei de la Manchester United, dar putea fi eroul serii

10 Ianuarie 2012
881 Vizualizari | 0 Comentarii
Titularizat la marele derby din "32-imi", Pantilimon n-a avut nici o sansa în prima repriza în fata furiei "diavolilor". Dar "cetatenii" ar fi putut salva meciul. În 10 jucatori! Acesta a fost primul mare derby al lui Pantilimon la Man. City si, timp de 45 de minute, a suferit cumplit în enervanta ploaie britanica. Pentru ca United ardea de razbunare dupa catastrofa din 23 octombrie, 1-6 pe "Old Trafford". Si l-a asediat pe goalkeeperul albastrilor. De la început. Gigantul de 2,02 m n-a avut timp sa-si aranjeze bine manusile cînd Rooney s-a înaltat peste toti aparatorii gazdelor în minutul 10, plasînd o lovitura de cap nimicitoare. Bara-gol, la vinclu! Pantilimon, pe mijlocul portii, a admirat executia. Nici nu putea face altceva la 0-1. Însa, la 0-2 (cand City era deja în 10 jucatori, capitanul Kompany a fost usor eliminat), ar fi trebuit sa-si puna în valoare înaltimea (30). A plonjat dupa mingea sutata din întoarcere de Welbeck, a atins-o, dar n-a oprit-o sa intre în plasa. La 0-3, a ghicit coltul la penaltyul lui Rooney (39). Nu a fost suficient. A respins în fata si Rooney l-a crucificat. Pauza.
Dupa, a fost din ce în ce mai bine pentru City. Kolarov, din lovitura libera, a înscris pentru 1-3, iar Aguero a "incendiat" stadionul: 2-3. N-a fost si 3-3. Pentru ca Pantilimon, infiltrat în careul lui United la ultimul corner, doar a sters mingea cu capul. Daca ar fi marcat, ar fi fost eroul unei jumatati de oras!