VIDEO! Revenire de senzatie pentru Dortmund, in play-off-ul UEL! De la 0-3 la 4-3

22 August 2015
470 Vizualizari | 0 Comentarii
Borussia Dortmund parea ca are parte de un adversar facil în play-off-ul UEFA Europa League. Echipa lui Thomas Tuchel s-a deplasat în Norvegia, pentru prima mansa cu Odd Grenland, si s-a vazut condusa cu un stupefiant 3-0, dupa primele 22 de minute. Dortmund s-a trezit si a reusit sa înscrie de 4 ori în urmatoarele 63 de minute, impunându-se cu 4-3, în cel mai spectaculos meci al serii de joi. Aubameyang a sunat alarma în minutul 34, dupa care Shinji Kagawa a readus-o pe Borussia în joc imediat dupa pauza (47).

Aubameyang a reusit "dubla" în minutul 76 si fostul jucator al lui Mircea Lucescu, Henrikh Mkhitaryan, a dat lovitura de gratie cu cinci minute înainte de final. Borussia a devenit astfel prima echipa care se impune în Europa dupa ce a fost condusa cu 3-0 de la Brugge, în 2011 (4-3, cu Maribor, Europa League). Astfel, Tuchel are parte de debutul perfect pe banca lui Dortmund: are 5 victorii în primele 5 meciuri oficiale, cu 16 goluri marcate si numai 3 primite.