VIDEO! Se naste o noua stea! Pustiul minune de 13 ani al lui Celtic a debutat si la nationala U16 a Scotiei

3 Noiembrie 2016
366 Vizualizari | 0 Comentarii
Noua senzatie a fotbalului scotian, pustiul Karamoko Dembele, care în urma cu o luna îsi facea debutul în echipa U20 a lui Celtic, desi are doar 13 ani, a mai facut marti seara un pas important spre fotbalul de top. Tânarul atacant a fost trimis pe teren în partida pe care nationala U16 a Scotiei a disputat-o în compania Tarii Galilor, scor 2-2, si si-a facut astfel si debutul international. Pustiul de 13 ani a fost trimis pe teren în minutul 54 al partidei si a impresionat din nou cu controlul excelent al balonului. Federatia Scotiana a grabit promovarea lui Dembele în loturile nationale pentru a "bloca" astfel interesul aratat si de federatia engleza pentru micutul atacant.

Desi este cu trei ani mai mic decât adversarii sai, Dembele s-a descurcat excelent, cum poate fi vazut în clipul de mai jos. Karamoko Dembele a intrat în premiera în atentia opiniei publice la începutul lui octombrie, când a fost promovat la echipa U20 a lui Celtic si a si jucat câteva minute, ulterior fiind comparat cu Lionel Messi. Imagine surprinsa la începutul lui octombrie, când Dembele prindea primele minute pentru Celtic U20