Videoton a castigat in premiera titlul in Ungaria

12 Mai 2011
544 Vizualizari | 0 Comentarii
Videoton FC Fehervar a devenit campioana la fotbal a Ungariei pentru prima oara în istorie, miercuri, dupa ce a învins acasa pe Kaposvar, cu scorul de 3-1, în etapa a 28-a, antepenultima a sezonului. Clubul din Szekesfehervar, fondat în 1941, are un avantaj de opt puncte fata de urmatoarea clasata, Paks.

Pentru gazde au marcat Nemanja Nikolic, Attila Polonkai si Denes Szakaly, ultimii doi punctând în ultimul sfert de ora, dupa ce au fost introdusi pe teren în repriza secunda de antrenorul Gyorgy Mezey. Miroslav Grumic egalase pentru Paks.
Videoton a ratat titlul în sezonul trecut, fiind învinsa în ultimul meci de Gyor, fapt care a facut ca Debrecen sa se încununeze campioana.

Cea mai mare performanta a gruparii maghiare s-a înregistrat în sezonul 1984/85, când a pierdut finala Cupei UEFA, dupa 0-3 acasa, dar 1-0 pe "Santiago Bernabeu", cu Real Madrid.
În clasament, pe primul loc se afla Videoton, 58 puncte, urmata de Paks, 50 p, Ferencvaros, 46 p, Debrecen, 45 p, etc. Ultimele doua locuri, retrogradabile, sunt ocupate de MTK, 27 p, si Szolnok, 18 p.

Page time :0.1513 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012081 (s)