Viitorul a detonat bomba in Stefan cel Mare

24 Februarie 2014
1272 Vizualizari | 0 Comentarii
Viitorul Constanta a produs o mare surpriza prin victoria cu scorul de 2-1 (0-1) in fata echipei Dinamo Bucuresti, ieri, pe stadionul din soseaua Stefan cel Mare, intr-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

Dinamo a inceput cu stangul partea a doua a campionatului, pierzand un meci considerat usor, in care a deschis devreme scorul, prin George Tucudean (6). Viitorul a egalat cu sansa in min. 80, cand sutul lui Cristian Gavra a fost respins de portarul Kristijan Naumovski in debutantul Ionut Cioinac, introdus in repriza secunda de antrenorul Flavius Stoican, iar din mijlocasul dinamovist, balonul a intrat in plasa. Dinamo s-a aruncat in atac si a fost surprinsa pe contraatac. Mitrita a fost faultat in careu de acelasi Cioinac, iar Ionut Larie a transformat penalty-ul care a adus trei puncte foarte mari echipei patronate de Gica Hagi. Oaspetii au avut si o bara, prin Romario Benzar (18).

Tot ieri, CFR Cluj si FC Vaslui au remizat alb la debutul lui Vasile Miriuta pe banca tehnica a ardelenilor. in ultimul meci al serii, Petrolul a pierdut doua puncte uriase pe terenul lui FC Brasov, nereusind decat un modest 1-1 (0-0). Oaspetii au deschis scorul prin autogolul lui Madeira (min. 69), dar Brasovul a egalat nesperat, in minutul 90+2, prin Cristi Ionescu, din penalty. Acest meci a consemnat revenirea lui Adrian Mutu in Liga I.
Sambata, Otelul Galati a trecut la limita de Pandurii Targu Jiu, scor 1-0, prin golul marcat de brazilianul Marquinhos, in minutul 50.