VIS IMPLINIT! Iasul s-a calificat in EUROPA LEAGUE!

30 Mai 2016
1520 Vizualizari | 1 Comentarii
CSMS Iasi a revenit incredibil de la 0-2 și a câștigat cu 3-2, la Timișoara, în ultima etapă a sezonului Ligii I, victoria ducând echipa din Copou în preliminariile Europa League. Golul fericirii a fost marcat în ultimul minut, de italianul Piccioni. CSMS a încheiat campionatul pe locul 7 și va juca în preliminariile Europa League, dacă Dinamo nu va primi la TAS dreptul de a juca în Europa.

După decenii întregi de așteptare, Iașul va juca, în sfârșit, în cupele europene. CSMS a reușit această performanță istorică aseară, la Timișoara, după o victorie pe cât de dramatică, pe atât de frumoasă. Condusă în finalul primei reprize cu 2-0 și cu o evoluție slabă în prima parte, echipa lui Nicolo Napoli a revenit incredibil în repriza secundă și a marcat golul fericirii în ultimul minut, prin italianul Piccioni.

Că am învins chinuit, că am avut în față o echipă formată în mare majoritate din tineri, toate acestea nu mai contează. Rezultatul este cel care rămâne, iar ieșenii trebuie să savureze momentul și să se bucure. Suporterii au așteptat zeci de ani un meci european în Copou, iar această performanță trebuie aplaudată. Locul 7, obținut cu un lot subțire și cu un buget redus, reprezintă o performanță!

Primă repriză de coșmar, final de vis

Deși multă lume aștepta ca Iașul să se impună lejer pe Bega, lucrurile nu au stat chiar așa. Ba mai mult, gazdele, cu mulți jucători tineri în teren, au avut o primă repriză de vis, profitând și de jocul slab al elevilor lui Napoli. Semnalul a fost tras de Goga (bară în minutul 13), după care Nimely l-a găsit la post pe Grahovac, trei minute mai târziu. În minutul 20, debutantul Mailat a prins un șut de senzație de la 30 de metri și a deschis scorul, iar gluma s-a îngroșat în minutul 39, când gazdele au făcut 2-0 pe contraatac, prin Nimely. Grahovac a readus Iașul în meci în prelungirile primei reprize, cu specialitatea casei, o loviură de cap puternică din careu. La 2-1 la pauză, Iașul era pe locul 5 în play-out, dar golul lui Golubovic ne făcea să sperăm în continuare.

După pauză, elevii lui Nicolo Napoli au presat mai mult și izbăvirea a venit pe final, când poate nici cei mai împătimiți suporteri nu mai credeau. În minutul 82, Cristea a egalat din centrarea lui Llullaku, iar în ultimul minut, italianul Piccioni a prins o bijuterie de șut de la 25 de metri, care a dus Iașul pentru prima dată în istorie în Europa League. Gol care a declanșat hora bucuriei în tabăra moldovenilor și a scos suporterii ieșeni în stradă, zeci de fani ai echipei strângându-se aseară în Piața Palatului.

Nicolo Napoli: "Îi felicit pe toţi jucătorii mei pentru că au câştigat play-out-ul"

"La pauză am vorbit cu băieţii în vestiar, i-am încurajat, le-am spus că putem câştiga meciul. Timişoara a jucat foarte bine. Nu ştiu ce se va întâmpla la echipă. Voi reveni la echipă când începem pregătirile şi vom vedea ce se va întâmpla. Probabil vom transfera şi ceva jucători. Îi felicit pe toţi jucătorii mei pentru această victorie prin care am câştigat play-outul"., a declarat la Dolce Sport Nicolo Napoli, antrenorul echipei CSMS Iaşi.

"E un moment deosebit pentru noi, o calificare extraordinară. Suntem epuizaţi. Am revenit după 0-2. Încă nu realizăm că am reuşit o calificare în Europa League. E final de sezon, s-a văzut oboseala, dar s-a văzut că avem un grup unit şi am revenit. Eu mi-aş dori să rămân, mă simt fantastic aici. Domnul Napoli are un mare merit, noi ne dorim ca dânsul să rămână. Este cea mai dulce prezenta europeana din cariera mea, ma bucur mult ca acest oras minunat a realizat aceasta performanta", a declarat Andrei Cristea pentru DolceSport.

ACS Poli Timișoara - CSMS Iași 2-3 (2-1)

Marcatori: Mailat (20), Nimely (39), respectiv Golubovic (45), Andrei Cristea (82), Piccioni (90).

Formații:

Timişoara: Smaranda - Sorescu, Torres, Nimely Fridrich - Hernandez ('80 Oprea), Croitoru - Mailat, Zicu ('75 Birnoi), Goga ('68 Velcota) - Elek. Antrenor: Ionuţ Popa.

CSMS: Grahovac - Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Ţigănaşu - Bosoi ('57 Llullaku), Creţu, Enescu ('35 Piccioni), Gheorghe - Cristea, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Rezultatele din ultima etapă a play-out-ului:

CSU Craiova - Petrolul Ploiesti 2-0. A marcat: Herghelegiu ('5, '36).

FC Botosani - CFR Cluj 4-0. Au marcat: Ivanovic ('15), Cabrera ('30), Hadnagy ('61), Popovici ('87)

Concordia Chiajna - FC Voluntari 1-1. Au marcat: Odibe ('28) / Vodut ('52).