Vladut Simionescu, invins in primul tur la Cupa Mondiala din Austria

12 Februarie 2012
503 Vizualizari | 0 Comentarii
Vl du Simionescu
Sportivii romani au obţinut rezultate mediocre la concursurile de Cupă Mondială la judo de la Oberwart (Austria) şi Budapesta, la care au participat în număr mare, 10 băieţi şi 7 fete.

Niciunul dintre sportivi nu a reuşit să treacă de turul al doilea al competiţiilor, deşi alături de judoka lipsiţi de experienţă internaţională au fost şi nume importante, precum Andreea Chiţu, Valentin Radu sau Daniel Brata.

La concursul masculin de la Oberwart, la cat. 100 kg, Daniel Brata a pierdut în primul tur la britanicul Peter Cousins, în timp ce Daniel Matei a cedat la belgianul Elco van der Geest, după ce îl învinsese pe austriacul Christoph Kronberger. Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg) a fost învins de francezul Matthieu Bataille, în primul tur, la fel ca şi Valentin Radu (cat. 90 kg), în faţa egipteanului Hesham Mesbah. Marian Halas (cat. 81 kg) l-a învins în manşa inaugurală pe austriacul Hannes Wartbichler, după care a cedat la letonul Konstantins Ovcinnikovs.

La cat 73 kg, Sandor Kolumban a fost eliminat în primul tur de tunisianul Hamza Barhoumi, Adrian Merge s-a oprit în turul secund, fiind depăşit de turcul Hasan Yilmaz, după victoria în faţa neozeelandezului Sean Choi, în timp ce Denis Mititelu a dispus de cehul Michal Vanicek, pierzand apoi în faţa turcului Sezer Huysuz.

In limitele categoriei 60 kg, Claudiu Amado Lazea a fost eliminat de marocanul Yassine Moudatir, în primul tur, iar Laszlo Szoke a trecut de ecuadorianul Israel Verdugo la cat. 66 kg, fiind învins apoi de mongolul Altansukh Dovdon.

La fete, toate cele 7 judoka au pierdut în primul tur: Andreea Cătuna (cat. 52) la Laura Gomez (Spania), Andreea Chiţu (cat. 52 kg) la mongola Urantsetseg Munkhbat, Larisa Florian (cat. 52 kg) la chinezoaica He Cancan, Ioana Matei (cat. 52 kg) la chinezoaica He Homgmei, Diana Kovacs (cat. 48 kg) la portugheza Ana Hormigo, Loredana Ohai (cat. 57 kg) la americanca Marti Malloy, iar Lorena Podelenczki (cat. 70 kg) la Hwang Ye-Sul (Coreea de Sud).

Page time :0.2200 (s) | 34 queries | Mysql time :0.087869 (s)