Vor fi meciuri de poveste! Confruntari bomba in sferturile de finala ale cupelor europene

19 Martie 2016
762 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri, a avut loc tragerea la sorti a sferturilor de finala din Liga Campionilor si Europa League. In cele doua competitii vor fi confruntari soc, anuntandu-se meciuri de poveste. In Liga, sferturile de finala sunt: Barcelona-Atletico, PSG-Manchester City, Wolfsburg - Real Madrid si Bayern Munchen - Benfica Lisabona. Jocurile tur se vor disputa pe 12/13 aprilie - turul si pe 26/27 aprilie - returul.

Wolfsburg - Real Madrid

Un duel disproportionat in ceea ce priveste experienta la acest nivel in cupele europene. Wolfsburg este prezenta in premiera in sferturile Ligii Campionilor, in timp ce pentru Real Madrid este a 42-a prezenta intre primele opt.

Bayern Munchen - Benfica Lisabona

Cele doua echipe nu s-au mai intalnit din 1995. Bayern a castigat patru din cele sase dispute cu Benfica, iar alte doua meciuri s-au incheiat la egalitate.

FC Barcelona - Atletico Madrid

Pentru a 15-a oara in istorie Barcelona va fi implicata intr-un duel european cu o echipa spaniola. Pana acum bilantul este unul negativ pentru catalani. Au obtinut de sase ori calificarea si au fost eliminati de opt ori. Barcelona si Atletico s-au mai intalnit in Liga Campionilor in sezonul 2013/2014 (sferturi de finala), cand formatia blaugrana a fost eliminata de rivala din Madrid (1-0 la Madrid si 1-1 la Barcelona). Barcelona a castigat ultimele sase meciuri cu Atletico: 2-1, 2-1, 1-0, 3-2, 1-0, 3-1. Este pentru al treilea sezon la rand cand Atletico da peste o adversara din Spania in sferturile de finala.

Paris Saint Germain - Manchester City

Duel intre doua dintre cele mai bogate cluburi europene ale momentului, doua echipe care au finantare din zona Golfului Persic. Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat de sapte ori in opt ocazii cand a ajuns in sferturile de finala din Liga Campionilor, iar trofeul suprem european este singurul care ii lipseste din palmares. PSG si Manchester City au remizat, scor 0-0, in faza grupelor Cupei UEFA, sezonul 2008/09. Este singura lor intalnire la nivel european in competitiile oficiale. La tragerea la sorti nu au exista urne valorice si nici restrictii de tara. Fostul international italian Gianluca Zambrotta, jucator la Juventus, Milan si Barcelona, a efectuat tragerea la sorti. Tragerea la sorti a semifinalelor va avea loc pe 15 aprilie.

Meciuri tari si in Europa League

Tot ieri, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale Europa League. Mircea Lucescu a avut sansa la tragerea la sorti pentru sferturile de finala din Liga Europa. Sahtior Donetk a evitat numele importante din urna pentru a intalni un adversar care ii este la indemana. Fara doar si poate, derby-ul rundei este Borussia Dortmund-Liverpool, adica duelul dintre fosta si actuala echipa a lui Jurgen Klopp. Programul sferturilor de finala in Liga Europa (7 aprilie turul si 14 aprilie returul):

SC Braga - Sahtior Donetk

Echipa lui Mircea Lucescu a castigat ambele intalniri cu Braga din grupele Ligii Campionilor, sezon 2010/2011. Chiar si asa, Braga a ajuns pana in finala Ligii Europa in acel sezon.

Villarreal - Sparta Praga

Duel intre singurele echipe din aceasta faza a competitiei care nu au disputat niciodata vreo finala europeana. Sparta Praga a ajuns de doua ori pana acum in semifinale, Cupa Cupelor sezonul 1972/73 si Cupa Campionilor sezonul 1991/1992.

Athletic Bilbao - Sevilla

Va fi prima intalnire europeana intre cele doua vecine de clasament din Primera Division, iar pentru Bilbao meciurile cu echipe spaniole in cupele europene a devenit un fel de specialitatea casei. In optimi echipa din Tara Bascilor a eliminat Valencia (2-2 la general) in urma golului marcat de Aduriz pe Mestalla. De patru ori Sevilla a ajuns in sferturile Ligii Europa si de fiecare data a cucerit trofeul.

Borussia Dortmund - Liverpool

Cele doua echipe s-au intalnit ultima data in sezonul 2001/2002 in prima faza a grupelor Ligii Campionilor. Dupa 0-0 la Dortmund, "cormoranii" s-au impus pe Anfield, cu 2-1. Dortmund a castigat un trofeu european in fata lui Liverpool. Este vorba de Cupa Cupelor, editia 1966, adjudecata dupa 2-1 pe Hampden Park din Glasgow. Liverpool are amintiri frumoase de la precedenta vizita pe Westfalenstadion, unde trupa engleza a cucerit Cupa UEFA dupa o finala cu Deportivo Alaves (5-4) in 2001. La echipa spaniola a evoluat si Cosmin Contra in acel meci.