Vremea revansei! Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova in sferturi la Dubai

19 Februarie 2015
969 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
Simona Halep a câstigat meciul jucat miercuri la Dubai, cu Tsvetana Pironkova (57 WTA), însa duelul a fost mult mai dificil decât cel anterior din Emirate, cu Daniela Hantuchova. Daca de slovaca a trecut cu scorul de 6-2, 6-0, lupta pentru un loc în sferturile de finala a fost mult mai dura. Pironkova a început în forta si si-a adjudecat primele doua game-uri la 0 (8 puncte la rând).

Bulgaroaica a mentinut acelasi ritm sustinut si dupa primele doua jocuri si dupa aproape o jumatate de ora de la start conducea cu 4-2. Din acel moment, Simona a devenit mult mai sigura pe loviturile ei si a atacat inteligent pe reverul adversarei sale, precum a sfatuit-o antrenorul Victor Ionita. Loviturile în lungul liniei i-au functionat de minune, iar jocul variat de pe fundul terenului i-a adus satisfactie. Halep si-a adjudecat primul set la 4, iar apoi a pus stapânire si pe actul secund. A avut un mic hop de trecut în start, când si-a cedat din nou serviciul chiar la game-ul inaugural, însa apoi a fost de neoprit.
Prin victoria cu 6-4, 6-3, obtinuta într-o ora si 21 de minute, principala favorita a întrecerii de la Dubai s-a calificat în sferturile de finala, unde o va întâlni pe Ekaterina Makarova. Rusoaica a învins-o în ultimul lor meci direct, în urma cu mai putin de o luna, în sferturile de finala de la Australian Open. În cazul în care Simona va câstiga turneul de la Dubai, ea va reveni de luni pe locul 3 în clasamentul mondial, de unde a fost îndepartata recent de Petra Kvitova. Cehoaica a pierdut în cursul zilei de miercuri, împotriva Carlei Suarez Navarro, si poate ceda locul de pe podium. În urma victoriei cu Pironkova, sportiva nascuta la Constanta va primi 52.430 de dolari si 190 puncte în clasamentul WTA.

La finalul partidei, Halep a vorbit despre aceasta confruntare, dar si despre senzatia extraordinara pe care o are când joaca la Dubai, iar în tribune sunt atât de multi compatrioti: "Ma simt foarte bine, sunt prima data în sferturi la Dubai si când sunt sustinuta atât de tare, nu pot sa pierd. Multumesc românilor pentru tot sprijinul", a spus Simona. Ocupanta locului 4 WTA va juca pentru un loc în semifinale cu Ekaterina Makarova. Rusoaica este si ea într-o forma foarte buna si are avantajul moral asupra jucatoarei noastre. Ultima confruntare directa a avut loc în urma cu mai putin de o luna de zile, iar nativa din Moscova a câstigat clar, cu 6-4, 6-0. "Va fi un meci dificil, ea joaca bine. În Australia a fost greu pentru mine, pentru ca nu am putut juca cel mai bun tenis al meu contra ei. Voi lupta sa câstig si sper sa trec mai departe", a spus cea mai buna jucatoare din România.

Meciul cu Makarova va fi transmis astazi, de la ora 17:00, pe Digi Sport 2.