Wesley urca Vasluiul pe podiumul Ligii I

28 Februarie 2011
906 Vizualizari | 0 Comentarii
Wesley Vaslui
FC Vaslui a castigat prima partida oficiala din acest an dupa ce a invins in deplasare la Targu Mures cu 2-0, ambele goluri fiind inscrise de Wesley Lopes in repriza secunda. Prima jumatate a meciului a fost dominata clar de gazde, dar vasluienii au revenit excelent in partea a doua, cand Wesley a castigat meciul pentru trupa lui Hizo. Cu 8 locuri mai sus in clasament si la distanta de 12 puncte, FC Vaslui a mers la Tg. Mures cu gandul la victorie in prima etapa din acest an. Ardelenii insa aveau nevoie neaparat de un rezultat pozitiv pentru a scapa de emotiile retrogradarii, fiind doar cu un punct deasupra liniei rosii. Muresenii au jucat mai bine in prima repriza, au ratat cateva ocazii importante, dar s-au taiat dupa pauza. Moldovenii si-au revenit insa in repriza secunda. Viorel Hizo s-a dovedit foarte inspirat la pauza cand l-a trimis in teren pe Wesley, iar acesta a deschis scorul dupa nici 10 minute, in urma unei faze superbe creata de vasluieni. Un triunghi de pase al oaspetilor, in care Adailton a pasat frumos pe culoar la Wesley, s-a incheiat cu sutul pe jos din intoarcere al celui din urma. Gazdele au primit o noua lovitura in minutul 86 cand Wesley Lopes a reusit dubla, cu o scarita superba peste Stetca. Cu acest succes, FC Vaslui a urcat pe locul 3 in clasamentul Ligii I, cu 35 de puncte, la 7 puncte in urma liderului Otelul Galati.