Will Power a castigat cursa de la Sao Paulo, in IndyCar

2 Mai 2011
764 Vizualizari | 0 Comentarii
Will Power
Australianul Will Power a castigat cursa de 300 mile de la Sao Paulo, din cadrul campionatului international de automobilism IndyCar, care s-a desfasurat luni pe un circuit stradal de 2,5 mile (4 km), în marea metropola braziliana.
Power, care a plecat din pole-position, l-a devansat cu 4,672 secunde pe americanul Graham Rahal si cu 7,904 secunde pe australianul Ryan Briscoe, preluând conducerea în clasamentul general al pilotilor.
Cursa a fost programata initial duminica, însa a fost întrerupta dupa doar 14 tururi din cauza unei ploi torentiale.

Victoria lui Power, a doua în primele patru etape din acest sezon, a fost favorizata de faptul ca japonezul Takuma Sato, fostul pilot de Formula 1, care s-a aflat la conducere timp de 23 de tururi, a fost nevoit sa intre la boxe pentru realimentare, cu 10 minute înainte de final, clasandu-se în final pe locul 8.
Anul trecut, la editia sa inaugurala, cursa Sao Paulo 300 a fost de asemenea afectata de conditiile meteo nefavorabile, fiind întrerupta înainte de finalul celor 75 de tururi programate.

Page time :0.1652 (s) | 34 queries | Mysql time :0.017775 (s)