Zambia s-a calificat in sfetrturile Cupei Africii

30 Ianuarie 2012
496 Vizualizari | 0 Comentarii
zambia bucurie gol

Echipa Zambiei a obţinut, in extremis, calificarea în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, învingand în ultima rundă a Grupei A formaţia Guineei Ecuatoriale, chiar în capitala acesteia, Malabo, cu scorul de 1-0 (0-0), prin golul marcat de Chris Katongo, în minutul 67.

Gazdele, alături de Gabon, ale turneului, cu clasamentul FIFA cel mai slab dintre toate participantele (151), a prins, totuşi, locul 2 în serie, calificativ, dar va trebui să întalnească în sferturi Cote d'Ivoire, în vreme ce un egal cu Zambia duminică i-ar fi fost de ajuns pentru prima poziţie.

In celălalt meci al grupei A, disputat simultan la Bata, Libia a învins cu scorul de 2-1 (1-1) Senegal, ambele formaţii fiind eliminate. Dar, în timp ce Libia, care a obţinut prezenţa la turneul final al CAN-2012 în condiţiile războiului civil, ieşind cu fruntea sus din întrecere, Senegalul, o obişnuită a fazelor superioare şi considerată favorită chiar la titlu, pleacă fără glorie.

In partida de la Bata, golurile au fost marcate de Al-Boussifi (min. 5, 84), respectiv D. Ndiaye (min. 11).