Zambia si Etiopia, remiza la Cupa Africii

22 Ianuarie 2013
447 Vizualizari | 0 Comentarii
Selecţionata Zambiei, deţinătoarea trofeului, a încheiat nedecis, 1-1 (1-0), partida cu reprezentativa Etiopiei, din cadrul Grupei C a Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, ediţia 2013, disputată luni la Nelspruit (Africa de Sud).

Zambienii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Collins Mbesumba (min.45+3), după ce Etiopia a ratat o lovitură de la 11 m, prin Saladin Seid (min.25), înainte de a rămâne în 10 jucători, ca urmare a eliminării lui Jemal Tassew (min.35). Nemulţumiţi de decizia arbitrului, unii dintre fanii etiopieni au pătruns pe teren, jocul fiind întrerupt timp de opt minute. Chiar şi în inferioritate numerică, etiopienii au reuşit la rândul lor să marcheze, prin Adane Girma (min.65), încheind astfel cu o remiză primul lor meci la un turneu final al CAN, după o pauză de 31 ani.