Zbor frant! Simona Halep a pierdut in stil de mare campioana in fata Serenei Williams la Miami

4 Aprilie 2015
575 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep nu a reusit sa ajunga în a doua finala consecutiva a unui turneu Premier Mandatory. Câstigatoare la Indian Wells, românca de pe locul 3 WTA a fost învinsa în semifinale la Miami de liderul mondial Serena Williams, care s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 4-6, 7-5, dupa doua ore si 10 minute de joc.

Este prima înfrângere suferita de Halep dupa o serie de 14 victorii la rând si doar al doilea esec suferit de sportiva de 23 de ani în 2015. În acelasi timp, bilantul întâlnirilor directe cu Serena Williams continua sa fie favorabil americancei, care conduce acum cu 5-1.

De sapte ori campioana la Miami, inclusiv la precedentele doua editii, Williams a dominat cu autoritate prima parte a semifinalei cu Halep. Liderul mondial a jucat agresiv, si-a construit excelent punctele si nu i-a lasat nicio sansa jucatoarei în fata careia a pierdut categoric la Turneul Campioanelor.

Debut de cosmar

Primul break a venit aproape firesc, în game-ul patru al primului set, iar Halep nu a reusit în niciun moment sa ameninte avantajul luat de sportiva de 33 de ani. Dupa doar 33 de minute, Serena Williams a pus capat primului act, pe care l-a câstigat cu 6-2, dupa ce s-a mai impus o data contra serviciului.

Setul secund a stat sub semnul echilibrului. Desi liderul mondial a continuat sa nu dea semne de slabiciune, Halep a fost mult mai atenta, a gresit mai putin si a lovit la momentul potrivit. Românca a realizat break-ul la 4-4, apoi a închis setul cu singura sa lovitura câstigatoare din actul al doilea.

Tensiunea jocului si concentrarea Simonei au fost atât de mari încât a treia jucatoare a lumii nici macar nu a realizat ca a câstigat setul. A urmat însa o noua perioada excelenta a americancei, care si-a regasit ritmul si jocul din prima parte a meciului, ceea ce i-a permis sa se desprinda rapid la 3-0 în decisiv.

Williams si-a pastrat avanatajul break-ului pâna la 5-3, când a servit pentru câstigarea meciului. Halep a reusit însa sa amâne momentul victoriei pentru liderul mondial, câstigând contra serviciului si egalând apoi la 5. Finalul i-a apartinut Serenei, care a încheiat semifinala cu un break la 0 si s-a calificat în ultimul act, acolo unde o va întâlni pe Carla Suarez Navarro.

Simona Halep a ratat astfel sansa de a o depasi pe Maria Sharapova si de a urca pe locul 2 în clasamentul WTA, dar a redus diferenta fata de rusoaica la doar 424 de puncte. În acelasi timp, românca a pierdut pozitia de lider în Race to Singapore, fiind depasita de Serena Williams.

"Sunt fana Serenei"

La finalul partidei, sportiva noastra si-a reafirmat admiratia pentru adversara sa: "Sunt o fana a Serenei de mult timp. Am învatat multe lucruri de la ea. Când câstiga turnee de Grand Slam eu eram un copil, îmi placea sa o urmaresc, sa vad cum joaca si cum lupta pâna la final. Este înca numarul unu si câstiga titluri, ceea ce este extraordinar. Îi respect cariera si o respect pe ea ca persoana", a afirmat Simona Halep.

Românca a afirmat ca spera ca meciurile cu Serena sa devina o obisnuinta: "Sper acest lucru. Cred ca acum stiu cum sa joc împotriva ei, acum am mai multa experienta, deoarece am jucat de multe ori împotriva ei".

"La fiecare meci cu ea am învatat multe lucruri. Acum am aflat ca pot fi aproape de ea, pot fi sus, în frunte. Am fost aproape, am vazut ca pot câstiga în fata ei, ca pot juca pâna la sfârsit, dar este mai buna ca mine. E mai buna pentru ca este numarul unu în lume si pentru ca este Serena", a conchis Halep.

"Nu mi-am dat seama ca s-a terminat setul 2"

Intensitatea si determinarea cu care Simona a evoluat în semifinala cu Williams s-au evidentiat la finalul setului secund, când nici nu a realizat ca l-a câstigat: "Nu mi-am dat seama ca s-a terminat. Nu stiu de ce. Nu am jucat pentru scor. Am încercat sa joc cel mai bun tenis al meu, sa tin aproape de ea, sa lovesc bine si sa lupt pentru fiecare minge. A fost foarte ciudat acest moment pentru mine", a mai afirmat Halep. Prin succesul în fata Simonei Halep, Serena Williams a ajuns la 20 de meciuri consecutive câstigate, ultimul esec fiind chiar în fata româncei, anul trecut, în faza grupelor la Turneul Campioanelor de la Singapore. Serena, care are 19 titluri de Grand Slam în palmares, o va detrona luni pe Halep în fruntea clasamentului Road To Singapore, dupa victoria de la Miami.
Simona este jucatoarea cu cele mai multe meciuri câstigate în acest an, 24, având trei turnee câstigate, la Shenzhen, Dubai si Indian Wells - primul sau titlu Premier Mandatory. Serena Williams va juca în finala cu Carla Suarez Navarro (Spania), victorioasa în cealalta semifinala cu 6-3, 6-3 în fata germancei Andrea Petkovic.