Zi imposibila pentru romani la Australian Open

15 Ianuarie 2013
1100 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea Sorana Cirstea si-a respectat statutul de favorita la Australian Open si a depasit faza turului inaugural dupa o victorie în doua seturi în fata unei adversare din Statele Unite. În turul doi a ajuns si Irina-Camelia Begu, tot dupa o victorie în doua acte.
Cîrstea, cap de serie numarul 27, a învins-o pe Coco Vanderveghe, cu 6-4, 6-2, dupa un meci întins pe durata a 78 de minute. Clasata pe locul 29 în clasamentul mondial profesionist, Cîrstea a trecut pentru al patrulea an consecutiv de primul tur la Australian Open, unde în 2012 a reusit cea mai buna performanta din cariera, ajungând pâna în turul al treilea. În turul al doilea, Cîrstea o va întâlni pe cehoaica Kristyna Pliskova, jucatoare care a eliminat-o în runda inaugurala pe reprezentanta gazdelor Sacha Jones, cu 6-3, 6-2. Într-un alt meci programat, luni, în primul tur, Irina-Camelia Begu a avut nevoie tot de doua seturi pentru a trece de olandeza Arantxa Rus, scor 6-4, 6-2. Primul set a fost extrem de disputat si s-a încheiat dupa 62 de minute, pentru ca în al doilea, Begu sa domine si sa câstige clar. Begu va avea o misiune extrem de dificila în turul al doilea, urmând a juca împotriva polonezei Agnieszka Radwanska. Favorita numarul 4, Radwanska a trecut în primul tur de Bojana Bobusic din Australia, cu 7-5, 6-0.
Alexandra Cadantu a condus cu un set si 3-1 cu break în meciul cu britanica Heather Watson, dar de la jumatatea setului al doilea, a pierdut controlul partidei. Primul set a fost câstigat de Cadantu, cu 6-2, dupa 48 de minute. In setul doi, Cadantu a condus cu 3-1 la adapostul unui break. Watson a revenit si a întors scorul dupa patru game-uri la rând si a câstigat în cele din urma setul, scor 6-3. Britanica s-a impus în cele din urma cu 6-2 în decisiv si Cadantu a parasit turneul de simplu.
România a ramas fara reprezentanti în turneul masculin de simplu de la Australian Open, dupa ce Victor Hanescu si Adrian Ungur au fost eliminati înca din prima zi a competitiei de Mare Slem. Într-un meci disputat pe terenul 6 al complexului Melbourne Park, Hanescu l-a întâlnit pe japonezul Kei Nishikori, jucator cotat cu sansa a 16-a la câstigarea turneului, iar începutul meciului nu a fost deloc rau pentru jucatorul român. Hanescu si-a adjudecat la tie-break primul set, cu 7-5, dupa 51 de minute de la primul serviciu, dar avea sa piarda urmatoarele trei seturi si implicit meciul, cu 6-3, 6-1, 6-3. Pentru Hanescu, locul 63 mondial, a fost a 10-a prezenta consecutiva pe tabloul principal la Australian Open, unde cel mai bun rezultat ramâne calificarea în turul doi (2005, 2009, 2010). Într-o alta partida din primul tur, Adrian Ungur, jucator aflat în premiera pe tabloul masculin de simplu de la Melbourne, a pierdut în trei seturi în fata rusului Evgeny Donskoy, cu 6-4, 6-4, 6-2.
Alte trei românce vor debuta astazi la turneul de la Melbourne: Monica Niculescu o va întâlni pe numarul unu mondial, Victoria Azarenka (Belarus), iar Edina Gallovits-Hall o va avea ca adversara pe americanca Serena Williams, nr. 3 WTA. Simona Halep o va înfrunta pe americanca Sloane Stephens (N. 29).