Ziua in care fotbalul nu a mai interesat pe nimeni: Victorie in doliu!

2 Noiembrie 2015
900 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSMS Iasi s-a impus cu scorul de 2-1 (1-1) la Ploiesti, in fata Petrolului, intr-un meci din cadrul etapei a 16-a a Ligii la fotbal • Golul victoriei Iasului a fost marcat de Frasinescu, la fel ca si in meciul de Cupa cu Chiajna • Meciul s-a disputat intr-o zi de doliu national, in memoria victimelor tragediei de la clubul Colectiv din Bucuresti.

Intr-o zi in de doliu national, o zi in care rudele si prietenii isi plangeau mortii, iar alte sute de persoane stateau la capataiul celor dragi prin spitale, implorand divinitatea sa-i lase in viata, fotbalul si-a continuat drumul. Intreaga tara a fost miscata si emotionata pana la lacrimi de tragedia din Bucuresti. Indiferent de varsta, tanar sau varstnic, copil, parinte sau nu, romanii si nu numai au lacrimat pentru zecile de morti si sutele de raniti. La fel s-a intamplat si cu senegalezul Ousmane N'Doye, cel care a plans la interviul de dupa meciul Chiajna - Tg. Mures. A fost un moment mai emotionant decat toate golurile frumoase din acest week-end si decat orice victorie a echipei favorite.

Un moment care ne-a demonstrat, daca mai era nevoie, ca in astfel de momente, fotbalul, si in general sportul, nu mai conteaza pentru nimeni. Dincolo de programarea meciurilor, care poate avea o scuza, decizia fiind luata de catre Minister, de neinteles sunt atitudinea unor jucatori, antrenori sau spectatori. L-am vazut pe N'Doye marcand golul victoriei in minutul 90. Nu s-a bucurat absolut deloc, iar dupa meci a plans ca un copil. In schimb, am vazut unii jucatori si antrenori romani exultand de bucurie la goluri, suporteri jubiland, muzica data la maxim in difuzoare pe stadioane. Poate ca n-ar fi stricat o anumita retinere. O bucurie decenta. Toate acestea s-au petrecut intr-o zi in care fiecare dintre noi, indiferent de oras, poate ca s-a interesat daca un amic, prieten sau chiar cunoscut s-a aflat la locul tragediei.

Legat de meciul Iasului la Ploiesti, a fost o victorie frumoasa, muncita a echipei lui Nicolo Napoli, dar care a trecut in plan secund intr-o astfel de zi. Scorul a fost deschis de Vasile Gheorghe, in minutul 4, mijlocasul iesenilor punctand cu un eurogol de la marginea careului. Gazdele au egalat prin Benga, in minutul 13, acesta profitand de o nesincronizare a defensivei iesene. Repriza a doua a fost controlata de echipa ieseana, care a dominat si a cautat cu insistenta victoria, iar eforturile moldovenilor au fost rasplatite cu un gol de trei puncte marcat de Frasinescu, in minutul 87. Stoperul iesenilor s-a inaltat imperial in careu, dupa un corner executat perfect la prima bara de Vasile Gheorghe si a adus CSMS-ului o victorie uriasa. Un succes care readuce Iasul pe linia de plutire dupa acel esec incredibil din Copou, cu Chiajna.

In semn de respect pentru victime, obisnuita cronica de meci s-a vrut a fi mai mult un omagiu adus acelor tineri aflati la morga dupa tragicul eveniment de vineri. Multi dintre cei decedati si raniti poate s-ar fi aflat pe stadioane la meciurile din week-end, daca nu s-ar fi petrecut nenorocirea...

Petrolul Ploiesti - CSMS Iasi 1-2 (1-1)
Marcatori: Benga (13) - Vasile Gheorghe (4), Frasinescu (87)
0-1: Vasile Gheorghe a sutat din coltul drept al careului mare, sub bara, la coltul lung.
1-1: Varga a centrat de pe stanga, iar Benga a preluat pe piept la bara a doua si a marcat cu un sut la coltul lung.
1-2: Vasile Gheorghe a executat perfect un corner, iar Cosmin Frasinescu a reluat cu capul in poarta de la circa 5 metri, profitând de o iesire gresita a lui Pecanha.

Formatii:
Petrolul Ploiesti: Pecanha - Velasco (40 Chirita), Benga, Genev, Faug-Porret - Bucsa, Tudose - Nepomuceno, Marinescu (59 Tamuz), Varga - Moussa (72 Milinceanu). Antrenor: Mihai Stoichita.
CSMS Iasi: Grahovac - I. Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu (46 Badic) - Nuno Viveiros, Mitic, Enescu (86 Grigorie), Bole - V. Gheorghe - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli
Cartonase galbene: Moussa '42, Benga '79 / Mitic '53
Spectatori: 2.500